Projeler > FIBA Alemdağ Master Plan

Şirket Bilgileri / Takım

İstanbul Anadolu yakasında, Çekmeköy’de Özeygin Üniversitesi'nin bitişiğindeki yerleşim bölgesi için, bir master plan oluşturmak ve bu doğrultuda mimari tasarım çalışmaları geliştirmek amacıyla görevlendirildik.

Projenin amacı, İstanbul kent merkezinin  kalabalık ve yoğun ‘apartman dünyası’na alternatif olacak ve Avrupa’nın başarılı üniversite şehirlerinden  ilham alan, kampus hayatının, eğitimin ve yaşamın birbiri ile entegre olduğu bir konut yerleşkesi kurgulamaktı.

Arsanın topoğrafik özellikleri, dik eğimleri, imar notları ve yönetmelikteki kısıtlamalari, satışa yönelik planlama kriterleri ve tipolojilerdeki çeşitlilik projenin zorlayıcı dinamiklerini oluşturmaktadır.

Tasarımımız, topoğrafyanın avantajlarını kullanarak 6 katlı apartman bloklarını simpleks, dubleks ve villaların manazarasını engellemeyecek şekilde arazinin en üst noktalarına yerleştirerek, tüm yapıların masterplanın merkezinde planlanan ticaret, eğlence ve rekreasyon alanına odaklanmalarını sağlamaktadır. Yapılar tasarlanırken, çağdaş ve minimal bir dil seçilmiş ve mümkün olduğunca doğal malzemelerin kullanımı tercih edilmiştir.

Masterplan tasarımımız tüm bölge için önemli ve birleştirici bir tasarım öğesi olan "Kontur bahçe" kavramını ortaya çıkardı. Bölgedeki tüm farkı parsellerde ortak olan tek bir topografik kot belirlenerk, tüm parsellerin içinden geçen, hepsini tek bir masterplan çatısında bir birine bağlayan ve böylesine eğimli bir alanda düzayak devam edebilin lineer bir park projenin iskeletini oluşturmaktadır.

  • İstanbul, Trkiye
  • İşveren: FIBA
  • Alan: 32h / 190,000sqm
  • Hizmetler: Mimarlık

Takım

© 2019 Aukett Swanke | Yasal Uyarı