Projeler > Bomonti Apartman

Şirket Bilgileri / Takım

Projenin amacı, imar planında blok yapılaşma ile sınırlandırılmış arsada, maksimum alanda optimum konut çözümleri geliştirirken, bir yandan da bölgedeki kentsel ve tarihi dokuya uyumlu, yatay ve alçak katlı bir yapı tasarlamaktı.

İstanbul’un eski semtlerinden biri olan Bomonti’de bulunan arsa, konumu itibariyle iki farklı dokuyla çevrelenmişti. Yapı da bu iki farklı dokuya cevap veren iki temel cephe karakterine sahip. Batı cephesi, ortasında Organik Pazar’ın konumlandığı panaromik bir açıklığa bakıyor. Batı cephesine yatay ve dinamik karakterini kazandıran da bu geniş ve önü açık alan. Cephe tasarımında pazar yerinin devingen karakterinden yola çıkılarak yatay düzlemde gruplanmış daireler rastgele bir düzen içinde konumlanmış ahşap balkonlar ile bölüntüleniyor. Yapının doğu cephesi ise eski ve dar bir sokağa bakıyor. 

70 metre uzunluğundaki bina cephesi, bu cadde üzerinde düşeyde daha küçük apartman bloklarına bölünerek, tasarımıyla çevredeki geleneksel konut biçimlenişine ve bu biçimlenişin en güçlü öğelerinden biri olan sıra ev yaklaşımına gönderme yapıyor.

Yapının ana girişinin bulunduğu batı cephesi, dükkanları, karşısındaki organik pazar ve yarattığı açık alan ile birlikte yaşayacak şekilde tasarlanırken, doğu cephesinde yapının baktığı dar sokak önünde geliştirilen peyzaj yaklaşımı ile, Bomonti'ye bina ölçeğine uyumlu, kent mobilyalarının ve kafe alanlarının bulunduğu bir kent meydanı kazandırıldı.

İşveren web sayfası

Adaylıkları: Ağa Han Mimarlık Ödülü 2013

  • İstanbul, Trkiye
  • İşveren: Extensa
  • Alan: 20,000sqm / 250,000sqft
  • Hizmetler: Mimarlık

Takım

© 2019 Aukett Swanke | Yasal Uyarı