Haberler > İstanbulda heyecan verici yeni bir proje Nidakule Ataşehir

13 nisan 2016

Şu anda İstanbul’da inşa edilmekte olan Nidakule Ataşehir ofis projesinin mimari tasarımını yapmak için Tahincioğlu Gayrimenkul tarafından belirlendik. Tahincioglu Turkiye’deki en önemli işverenlerimizden biridir. Nidakule Ataşehir projesi, devlet kuruluşu olan TOKİ ve Emlak Konut ile yürütülen bir kamu özel sektör ortaklığıdır. Proje İstanbul’un Anadolu yakasındaki, ülkemizin  küresel ekonomide geldiği poziyonu gösteren yeni sembolü, Uluslararası Finans Merkezi’nin karşısında yer almaktadır.

150.000 m2 inşaat alanına sahip projenin 2016’nın ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır. Leed Gold sertifikası almak önemli bir proje hedefi olarak belirlenmiştir. Proje iki adet A sınıfı ofis binasından meydana gelmektedir. Nidakule Ataşehir Kuzey, zemin üstünde 31 kata sahipken, Güney  16 adet daha küçük kat alanına sahip bir ofis yapısıdır. Her iki bina da güçlü bir podyum yapısı üzerine otururken benzer kurgular tasarıma yansıltılmıştır. Bunlar; ölçek, düşeylik vurgusu, ikonik bir dizayn oluştururken verimlilikten ödün vermemek şeklinde sıralanabilir.

Daha yüksek olan Kuzey binasına ait dış cephenin 2/3’lük kısmında bir geçiş düzenlenmiş ve cephenin en üst bölümünün vurgulanarak parıldaması istenmiştir. Binada yüksek standartlı ofis alanları, toplantı odaları, bir konferans merkezi, kreş, spor alanı ve VIP katları yer almaktadır.

Yüksek kulenin yanında 3 katlı ve 150 mt. uzunluğunda, içinde ticari üniteler ve ofisler yer alan uzun  podyum yapısı yola paralel olarak uzanmaktadır. 8 mt. açıklığa sahip taşıyıcı sistem, gerektiğinde ünitelerin birleşerek daha büyük tipler oluşturması esnekliğine sahiptir. Cephe  modülleri üzerine  metal yatay güneş kırıcı paneller gelecek şekilde tasarlanmış, bu paneller aynı zamanda ticari üniteler için mükemmel bir saçak oluşturmuştur. Ticari üniteler düşeyde de birbirine bağlanmıştır.

Peyzaj tasarımın önemli bir unsuru olarak, projenin 5. cephesi prensibi ile ele alınmıştır. Podyum üstü terasında ofis kullanıcıları için adeta bir vaha tasarlanmıştır.

Ataşehir Batı projesi aynı bölgede tasarladığımız üçüncü bina olarak inşa halindedir. Her üç bina da  tamamlandığında, İstanbul’un bu hızla gelişen bölgesinde, etkileyici bir kurgu oluşturacaklardır.

© 2019 Aukett Swanke | Yasal Uyarı